«

»

Parádní premiéra!-2

Rád doplňuji tuto aktualitu a předsouvám k textu o slova ředitele závodu v Jinačovicích, Michala Hájka:

„V loňském roce se nám našeho starostu Honzu Kazdu na pořádání „pořádného závodu“ ještě nepodařilo zlomit. Letos už to vyšlo, a i když nás to stálo půl roku času s přípravami jsem rád, že výsledek stál dle reakcí za to. Základem bylo počasí a spousta nadšených a šikovných bajkerů v kategoriích od odrážedel až po mastry. Byla to výzva, o které jsme tušili, že nebude jednoduchá, ale dávalo mi to smysl. Protože výsledek není jen mojí zásluhou, chtěl bych touto cestou hlavně poděkovat všem, kteří se na akci podíleli ať už materiálně nebo „jen“ svým časem ! DĚKUJI, BEZ VÁS BY TO NEŠLO ! „

Jinačovice pohostily v neděli, 11. června, úvodní závod letošní vrchoviny a snad se mnou budete souhlasit, že místní pořadatelský tým pod taktovkou Michala Hájka, se zhostil  svého úkolu na jedničku s hvězdičkou! Odměnou, za výbornou práci pořadatelů  byly napínavé souboje rajdrů napříč všemi kategoriemi, které bavily po celý bikový den všechny přítomné! Výborní byli i diváci kteří vytvářeli mohutným povzbuzováním pro závodníky skvělou atmosféru… V Jinačovicích to byl minulou neděli zkrátka rachot..! V tom nejlepším smyslu slova..!

Za slunečného, byť trochu větrného počasí zasáhlo během dne do bojů 173 bikerů. Krátce po půl desáté oficiálně Velkou cenu Jinačovic zahájila senátorka a patronka seriálu Ing. Jaromíra Vítková společně s významnou osobností (nejen) brněnského MTB sportu, Lubomírem Vidlákem.   Hned první závod chlapců na odrážedlech, jako by předznamenal napínavost a kvalitu většiny startů. Filip Mach z Letovic svedl parádní souboj o prvenství s domácím Honzíkem Chalupským. V cíli dramatického závodu chlapce oddělovala 1 vteřinka… Děvčátka na odrážedlech startovala tentokrát jen dvě a rychlejší než Kornélie Horecká (*2021 – nejmladší závodník v Jinačovicích) byla jen o rok starší Aneta Slabyhoudková z Telnice. Svou dramatičností upoutaly následné  starty dětí do 6-ti let na okruhu dlouhém 420 m, jejichž vítězi se stali zaslouženě Richard Pozorský (Drahanský Sporttým) a Isabella Homolová (OCA). Závod chlapců 7-8 let (okruhu o distanci 700m) zaznamenal rekordní počet startujících – 21! A k velké radosti Jinačovických ho ovládl domácí favorit Matěj Hájek (SPRTREG)! Zvítězil s náskokem téměř půl minuty, před  druhým v pořadí Danem Čížkem (Cyklo Kyjovský). Medaile ve stejné kategorii dívek si pak mezi sebou rozdělily: vítězná Ella Chlubnová (Rouchovany), stříbrná Adéla Valášková (Valchov)  a bronzová Maruška Ottová (Jedovnice).

Slavnostní vyhlášení vítězů prvního bloku startů bylo v režii patronky seriálu, Mirky Vítkové a v jeho průběhu jsme mohli na závodišti přivítat dalšího VIP hosta – Rudolfa Labuse, silničáře světového kalibru ze 70. let minulého století, který proslul legendárním vítězstvím na amatérském Giro d´Italia v r.1970. Vyhrál při dojezdu závěrečné etapy v Římě, který byl poznamenaným hromadným pádem asi stovky spurtujících borců. Megakolizi v „sebeobraně“ způsobil právě odvážně a neohroženě spurtující Ruda Labus. Od té doby ho cyklistický svět zná pod italskou přezdívkou „Piccolo el bandito“ (Malý bandita). Právě tento skvělý silničář byl v Jinačovicích na letošní první MTB „Vrchovině“, k naší velké radosti, osobně přítomen!

A spolu s ostatními přítomnými příznivci kvalitního bikingu mohl tleskat dalším vítězům. Početně hutný start chlapců 9-10 let (jelo jich 20) ovládl Tomáš Huťka z formace Petra Formánka TUFO CZ Otrokovice. Boskovická Elen Mazalová ve startu stejně mladých dívek potvrdila vítězstvím úlohu favoritky, nicméně v cíli druhá, domácí Emma Hájková (SPORTREG), jí byla důstojnou soupeřkou! Favorit se prosadil i v závodě mladších žáků.  Samuel Zítka (Bike Team NMnM) zvítězil v konkurenci 16-ti soupeřů způsobem start-cíl a opět potvrdil svůj velký talent. Že by nám v něm vyrůstal nový Jarda Kulhavý? Uvidíme… A budeme držet palce! Ať tak, či tak: Samova týmová kolegyně, Veronika Fousková následně přidala do oddílové pokladnice další zlato, když téměř s minutovým náskokem ovládla start mladších žákyň a potvrdila dominanci MTB týmů z Mekky českého bikingu, z Nového Města na Moravě!

Výjimka potvrdila pravidlo v závodě starších žáků, ve kterém byl nejrychlejší Jakub Šimík (TUFO CZ Otrokovice), ale závod starších žákyň už byl opět v režii borky z Nového Města na Moravě – Amálky Srnské (SPORTREG). Jako už tradičně, byl i v Jinačovicích napínavý závod jedenácti tříčlenných štafet. Obhájci Poháru Ing. Aloise Hložka, štafeta Open Cycling Academy začala nový ročník týmové soutěže tak, jak ten předchozí zakončila: vítězně! Formace z NMnM se musely tentokrát smířit s druhým, resp. třetím místem…

V závěrečném odpoledním bloku startů poutal pozornost samozřejmě závod mužů – ELITE.  Obhájce loňského celkového prvenství, Adam Sekanina (Pell´s Factory Team) se na startu neobjevil, ale i bez něj stála sestava na startovním roštu za to! Především Petr Šich (Superior Riders) a Filip Holub (Aspire OPPORTUNITY Brno), poutali pozornost, co by největší favorité. A to především na základě jejich kvalitních výkonů v letošním ročníku MTB Českého poháru  (Holub je celkově 12, v U23 4., Petr Šich celkově 30.). Papírové předpoklady se potvrdily. Až na to, že Šicha s Holubem „uvisela“ po celou dobu závodu legenda českého bikingu,  Ondřej Fojtík (Auto Pokorný), který svým strojovým tempem zkušeného MTB vytrvalce oba – o dost mladší soupeře – hodně proháněl! Ve druhé polovině závodu ale „za to vzal“ Petr Šich. Vytvořil si víc, jak minutový náskok a s přehledem si dojel pro další „Vrchovinový“ triumf! „Včera jsem jel „Valašku“ (MTB závod Valašského poháru), takže dnes po tři kola jsem měl dost tvrdý nohy… Pak se to ale zlepšilo a ve čtvrtém kole jsem klukům zkusil nastoupit. Podařilo se mi jim poodjet a náskok udržet až do cíle,“ svěřil se po závodě spokojený  vítěz. Za Petrem dojel nakonec na 2. místě se ztrátou 1:20 min. zkušený Ondřej Fojtík, bronz bral mladíček Filip Holub (ztráta na vítěze 2:49 min.).

Nejrychlejším rajdrům v odpoledních startech zatleskal i „staronový“ starosta Jinačovic, Honza Kazda, další z VIP přítomných osobností., který potleskem odměnil i nejrychlejší ženu – tou byla Aneta Valová (Aspire OPPORTUNITY) a nejrychlejší  juniorku / kadetku  – Anetu Koutkovou (SPORTREG). Kadet Matěj Grošek (OCA) ovládl suverénně závod juniorů /kadetů a stejně dominantní byli v kategorii Masters II i Pavel Vančuřík  (SportovniDum.cz) a v kategorii Masters III Tomáš Starý (Krahulov Open). Zde můžete studovat kompletní výsledkový servis premiérové MTB „Vrchoviny“ v Jinačovicích.

Závěrem bych rád ještě jednou vyseknul poklonu pořadatelům v čele s Michalem Hájkem, za jejich bezchybnou práci. Louka, na kterou  bylo situováno zázemí akce, patří soukromé osobě, stejně jako les, kam vedly tratě.  Dojednávat podmínky se soukromými osobami je zpravidla daleko náročnější, složitější, než  když jsou pozemky ve vlastnictví např. obce. Celou řadu jednání museli pořadatelé v této věci chtíc-nechtíc absolvovat…A výsledek se dostavil, jejich mravenčí práce byla zaslouženě odměněna! Velký dík vedle pořadatelů patří ale i Vám, ať už aktivním, či pasivním účastníkům akce. Za Vaši disciplinovanost a odpovědný přístup k plnění organizačních pokynů pořadatelů. Dobrá věc se společnými silami podařila, „ostrou“ premiéru MTB „Vrchoviny“ v Jinačovicích 2023 řadíme jednoznačně do kolonky: „Vydařený závod“!

Dvě fotogalerie (autoři František Čefelín a Karel Všetula) můžete omrknout zde:

A já už jen připomenu, že MTB „Vrchovina“ pokračuje už tuto sobotu, 16. června 2023 závodem v Okrouhlé, kde se jede na tradičním pohárovém okruhu „MONZA“. Tento závod je i prvním z kategorie „Grand Slam“. Takže nenechte si ujít ani Okrouhlou! Těšíme se na Vás!