«

»

Filip a Kristýna..!

Ne, nebojte, nejde se o žádnou „Love Story“ nebo červenou knihovnu… Jsou to křestní jména vítězů elitních kategorií na šesté „Vrchovině“, kterou pohostily v polovině srpna Boskovice: Filip Holub (Aspire Opportunity) a Kristýna Koscová (Dema Racing Team) zde byli „po čertech“ rychlí a zcela zaslouženě brali zlaté „placky“! V Doubravách se letos sešel rekordní počet startujících (celkem 202) a stejně jako na předchozích závodech letošního ročníku, i zde jsme zažili MTB sport, jako řemen!

„Vrchovina“ měla letos v Boskovicích desáté jubileum a skutečnou Královnou  za tuto dekádu je bezesporu Kristýna Koscová, která zde zvítězila v elitní kategorii žen letos už po páté! Před tím se jí to podařilo i v letech  2014, 2016, 2020 a 2022! Klobouk dolů před trvalou vysokou kvalitou této borky! V neděli byl závod kategorie žen opět zcela v její režii a cílem projela vítězně s náskokem téměř dvou minut před objevem letošního série, Hanou Homolkovou (Enjoy Riding Team), které tak oplatila porážku z před čtrnácti dnů z Knínic.

To závod mužů ELITE byl mnohem dramatičtější, díky parádnímu souboji Filipa Holuba (Aspire Opportunity) a Petra Šicha (Superior Riders). O všem se rozhodlo až v posledním kole, kdy Holub o pár vteřinek přece jen „uletěl“ Petru Šichovi a mohl se letos radovat z premiérového „Vrchovinového“ zlata! Do té doby jezdili oba kluci pospolu, „kolo na kole“. Je třeba zdůraznit, že závod mužů, jako takový,  měl tentokrát skutečné „grády“: do boje na náročném, ale suchém a rychlém  okruhu 3650 m dlouhém, který borci absolvovali  pětkrát,  vyrazilo rekordních 27 rajdrů a o kvalitě startovního pole svědčí i skutečnost, že 21 jich dokončilo závod s plným počtem kol!

Zatím co Filip Holub byl letos v Boskovicích posledním z 18-ti vítězů,  tím úplně prvním se stal na odrážedle dopoledne mladičký, čtyřletý  „boskovčák“ Adam Šimek. Objevil se na „Vrchovině“ letos poprvé a jeho premiéra byla – k velké radosti domácích fanoušků – překvapivě vítězná! Mezi dívenkami na odrážedlech se po třetí v řadě za sebou prosadila na první „bednu“ Viktorka Hlubinková (MORAVEC Team). Snažení nejmladších závodníků pozorně sledovala i patronka MTB „Vrchoviny“, senátorka Ing. Jaromíra Vítková, která byla svědkem soubojů dětí v prvních šesti startech.  Mirku, stejně jako ostatní, hodně pobavil  dramatický souboj chlapců do 6-ti let, kteří už vyrazili do lesa, na okruh dlouhý 400m. První tři borci finišovali na medailových pozicích v pořadí Sebastian Zítka (BT NMnM), Richard Pozorský (Drahanský Sport Team) a Eliáš Maivald (SPORTREG) v rozmezí pouhých sedmi vteřin! Ve stejné kategorii dívek brala jisté vítězství Isabellka Homolová (OCA) a  skutečné drama se ale odehrálo za ní, v souboji o stříbro, mezi Viktorkou Zatloukalovou z Prostějova a skoro domácí Natálkou Skřenkovou z nedalekého Mladkova. Natálka v průběhu závodu neustále zrychlovala a už to vypadalo, že se  „prosmýkne“ ve finiši na stříbrnou příčku. Nakonec jí k tomu chyběl pověstný „fous“…

Závod chlapců 7-8 let (startovalo se už na okruhu 750 m dlouhém) ovládl s přehledem největší favorit závodu, Matěj Hájek (SPOTREG – vyhrál letos PDV už po čtvrté). „Černým koněm“ v tomto startu však byl další domácí závodník, výborně jedoucí Honza Veselý, který se na „Vrchovině“ představil také poprvé a dokázal hned vybojovat v těžké konkurenci 17-ti soupeřů bronzovou medaili! S napětím očekávaný souboj dvou největších favoritek ve stejné kategorii dívek pro sebe jistě rozhodla Ella Chlubnová (MORAVEC Team). Ta tentokrát porazila svoji tradiční soupeřku a spolufavoritku Adélku Valáškovou (Aspire SCM Brno) o 7 vteřin.

Prvního slavnostního předávání cen se – jako vždy zdatně – ujala Mirka Vítková a po doznění tónů tradiční slavnostní fanfáry Velká cena Boskovic pokračovala. Na start se sešikovalo celkem 12 aktérů závodu kategorie hochů 9-10 let, kteří už vyráželi na okruh o distanci 2800 m s dominantní náročnou technickou pasáží „Šafářův dvoreček“. A byl to závod, který nám hodně, hodně zvedl tepové frekvence! Úřadující Mistr ČR z Bedřichova, Tobiáš Měřinský (TUFO CZ Otrokovice – vyhrál letos Benešov a Bukovou), se musel o vítězství strachovat prakticky do posledního metru… Jeho pronásledovatelé Martin Hruda (Drahanský Sport Team), Marek Jež (BT NMnM) a Jirka Vašíček (CP Team Boskovice) splnili do puntíku úlohu „honicích psů“, nedarovali mu zadarmo ani metr tratě a jejich ztráta v cíli na Tobiáše byla minimální… První čtyři borce dělily ve finiši nicotné 4 vteřinky… Už dlouho jsme něco podobného na „Vrchovině“ nezažili… Naštěstí nás zklidnil následný start stejně mladých děvčat, ve kterém znalost tratí dokonale zúročila další kvalitní domácí závodnice, vítězná  Elen Mazalová.

Relativně „v poklidu“ se odjel i závod kategorie mladších žáků. Honza Karafiát (BIKE PRO RACING) byl suverénní a po třetím místě v Bukové si letos na „Vrchovině“ připsal zaslouženě premiérové prvenství! Vítězná byla i  Zita Žerníčková (Bike 8144), v závodě mladších žákyň. Ta se ale radovala letos z vítězství po druhé (vyhrála Knínice), stejný počet vítězství má ale na svém kontě   v Boskovicích v cíli druhá Veronika Fousková (BT NMnM). A vše nasvědčuje tomu, že mezi těmito dvěma děvčaty se rozhodne o celkové vítězce poháru v této sledované a už docela prestižní dívčí kategorii. Divácky atraktivní byly i starty starších žáků a žákyň. Závod kluků byl napínavý do posledního metru díky famóznímu souboji dvou severomoraváků: Samuela Muchy a Ondry Bukovského (oba DK BIKE Shop Racing Team). Do cílové šikány se i tito dva borci přiřítili po absolvování tří kol 2.800 m dlouhých (+ zaváděcí kolo) „kolo na kole“! Vítězem tohoto dalšího vzácně vyrovnaného závodu určili rozhodčí Sama Muchu. Není divu, že „Ostravaci“ nadělili v cíli třetímu Jakubovi Křupalovi (BIKE PRO RACING) skoro minutu… Když se podíváte, na jejich výsledek z nedávného MČR v Bedřichově, tak pochopíte, proč byli v Boskovicích nejrychlejší právě tito dva!

Druhý slavnostní ceremoniál – předávání cen nejlepším od 9-ti po 14-ti leté (štafety se ze známých důvodů tentokrát nejely) byl v režii emeritního předsedy Jihomoravského hokejového svazu, pana Františka Čefelína, neboť klíčové osobnosti města Boskovic si užívaly ten den ještě (určitě) zaslouženou dovolenou! A pak, po poledni, už přišlo vyvrcholení šesté „race“ – starty kategorií 15 let a starších. Jak ro bylo v „elitě“ mužů a žen, je popsáno výše. takže se zaměřím v tomto odstavci na zbylé čtyři kategorie. Nutno objektivně konstatovat, že v boji o zlato to dramata zrovna žádná nebyla a všechny čtyři kategorie měly suverénní lídry. Domácí junior Lukáš Sedlák (MAPEI Cyklo Kaňkovský), který dosáhl letos pozoruhodných výsledků v silničních závodech, také stoprocentně zužitkoval detailních znalostí místních tratí a o víc, jak půl minuty udolal výborně jedoucí tandem HEAD PRO TEAMu OPAVA, Patrik TomanRoman Šindelář.

Výborný „invazní výsadek“ DK BIKE Shop Racing Teamu v Boskovicích, výsledkově potvrdila vítězstvím ve své kategorii jedna ze současně nejlepších českých kadetek  Barbora Bukovská a na její zlatou nit navázal její týmový kolega a zároveň táta, Lukáš Bukovský (DK BIKE Shop Racing Team), suverénní vítěz  veteránské kategorie Masters II. I v jeho případě se jedná o prvotřídního borce!

Zbývá okomentovat ještě závod kategorie Masrers III. Opět se zde prosadil „neznámý černý kůň“! Jmenovitě se jednalo o Tomáše Kohouta (Kolofix Olomouc), který porazil jak vítěze z Okrouhlé Davida Hrubeše (Pro-T Racing Team), tak i fenomenálního Ivo Kovaříka (DK BIKE Shop Racing Taem), oběvivšího se na Vrchovině“ letos teprve poprvé.

Asi mi dáte za pravdu, že letošní Boskovice měly skutečně „grády“! Jak co do kvantity, tak především co do kvality… A prognóza, že už budeme znát v některé z kategorií již s předstihem celkového vítěze, se nenaplnila. To svědčí o vzácné vyrovnanosti v jednotlivých kategoriích. A to je pro poslední třetinu série jenom dobře!

Vývoji průběžného pořadí v pořadí OPEN se bude věnovat v příštím týdnu samostatná aktualita. Připomenu jen, že sedmou „Vrchovinu“ pohostí pod taktovkou excelentního cyklisty silničáře – časovkáře,  Zdeňka Klímy první zářiovou sobotu obec Vendolí u Svitav. Že se zde pojedou jen dětské a mládežnické kategorie do 18-ti let, a že díky této skutečnosti bude mít závod pozměněný časový režim, už nijak zvlášť připomínat nemusím.

Zde je kompletní výsledkový servis z Boskovic a taky kvalitní fotogalerie Karla Všetuly,  Fandy Čefelína, Vláďi Friše a Jirky Zachara – díky kluci!